Articles

Downloads

Testimonials

Youth Wrestling

NYSWCA

Coaches

Glossary



All-Time Section 1 New York State Championship Place Finishers


Section One All-State Wrestlers from 1963 to Present


1963 - @ Cornell University

 

Section 1 5th (32 points)


103 2nd Charles Pinkney-New Rochelle

127 4th Roger Swanson-Wappinger Falls

165 4th Roger Heiman-New Rochelle

HWT 1st Brian Lucas-Scarsdale


1964 - @Walt Whitman High School

 

Section 1 4th (50 points)


103 2nd Wayne Richards-Carmel

112 2nd Ricky Smith-Rye

120 3rd Rich Meyer-Henry Hudson

133 2nd Manny Vela-Henry Hudson

180 4th Ricky O’Daniel-Mt. Vernon

UNL 2nd Brian Lucas-Scarsdale


1965 - @ Ithaca College


8th (0 points)


1966 @ Walt Whitman High School

 

Section 1 4th (49 points)


95 4th Carl Greenberg-Rye

103 2nd Alex Cunningham-Mt. Vernon

112 4th Fred Kemp-Carmel

120 3rd Steve Connor-Dobbs Ferry

133 2nd Jim Hardy-Mt. Vernon

180 2nd Jeff Rockenbach-Ossining

HWT 1st Jim Davis-Mt. Vernon


1967 - @ Niagara University

 

Section 1 3rd (45 points)

 

115 3rd Mario Crisione-Mt. Vernon

123 1st Alex Cunningham-Mt. Vernon

130 2nd Doug Garr-Mt. Vernon

136 2nd Jeff Spendelow-Horace Greeley

148 4th Fred David-Wappinger Falls

157 4th Bill Session-Peekskill

HWT 1st Jim Davis-Mt. Vernon

UNL George Carter-Peekskill


1968 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (14 points)


95 3rd Tom Blank-Rye

103 4th Elton Washington-Sleepy Hollow

127 4th Frank Porco-White Plains

145 4th Fred David-Wappinger Falls


1969 - @ RIT Fieldhouse, Rochester

 

Section 1 9th (15 points)


120 3rd Barry Casper-Rye Neck

127 3rd Steve Green-Horace Greeley


1970 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 5th (33 points)


107 4th Steve Ernst-Pelham

115 3rd Steve Perrotta-Westlake

145 3rd Bill Murphy-Lakeland

175 3rd Ted Crawford-Hastings

185 4th Brian Tompkins-Sleepy Hollow

250 2nd Bob Hill-Mt. Vernon


1971 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 4th (55 points)


105 3rd Darnell Mitchell-Mt. Vernon

112 3rd Bob Labate-Lakeland

119 3rd Doug Thomas-Rye

126 2nd Scott Casper-Rye Neck

132 2nd Steve Green-Horace Greeley

250 1st Bob Hill-Mt. Vernon


1972 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (43.5 points)


126 4th Brad Kanter-John Jay EF

132 4th Steve Sarkisian-Lakeland

145 2nd Rich Munroe-Ardsley

215 4th Elliot Artis-Peekskill

250 1st Dan Jurgens-Hendrick Hudson


1973 - @ Utica Memorial Auditorium, Utica

 

Section 1 7th (33.5 points)

 

112 2nd Marty Laurent-Ossining

132 4th  Brad Kantor-John Jay EF

167 2nd Kevin Young-Sleepy Hollow


1974 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 10th (22 points)


167 4th Les Caesar-Woodlands

250 2nd Elliot Artis-Peekskill


1975 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1- 10th (22 points)


98 1st Charles Love- Mt. Vernon

250 6th Nick Lester-Sleepy Hollow


1976 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 4th (101 points)


91 4th Robert Buscher-Westlake

105 3rd Billy Beard-Mt. Vernon

119 5th Dave Venditti-Ossining

138 5th Jeff Nicholson-Woodlands

155 2nd William "Bucky" Smith-Mt. Vernon

167 1st Tony Crawford-Mt. Vernon

177 2nd Horace Perry-Mt. Vernon

250 3rd Angelo Tramontelli-Sleepy Hollow


1977 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (42.5 points)

 

91 5th Bob Buscher-Westlake

119 3rd Phil Brown-Kingston

126 5th Randy Petagine-Westlake

215 5th Ken Gunn-Mt. Vernon


1978 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (86 points)

 

105 3rd Bob Buscher-Westlake

138 4th Lance Davis-Woodlands

145 4th Brian Parise-Westlake

155 5th Tyrone Tripline-Mt. Vernon

215 1st Bill Swertfager-Horace Greeley


1979 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 10th (46 Points)


105 6th Chuck Kennedy-Kingston

112 2nd Bob Buscher-Westlake

126 4th Billy James-Port Chester


1980 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (47.5 points)


98 5th Tony Olang-Carmel

105 6th Louis Hamer-Kingston

126 3rd Pat Hughes-Lakeland

132 6th Joe Scriber-White Plains


1981 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (99 points)

 

119 3rd Chuck Kennedy-Kingston

126 4th Nick King-Kingston

138 3rd Larry Colagiovanni-Ossining

155 3rd Tom Jobin-Fox Lane

250 2nd Scott Nichols-Arlington


1982 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (63.5 points)


98 5th Jeff Elliot-Arlington

126 5th Joe Sullivan-Bronxville

138 5th Mike Lisi-Fox Lane

145 4th Dave Welker-Somers

155 4th B.J. Caldera-Ardsley


1983 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 11th (19 points)


177 4th Brian Silcott-Fox Lane


1984 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (110.5 points)


91- 4th Ed Jackson-Kingston

98 4th Roger Quensel-John Jay EF

105 5th Victor Spinelli-White Plains

138 6th Mike Ford-Hendrick Hudson

145 3rd Paul Radonski-Ardsley

155 5th Mark Taylor-Mt. Vernon

167 4th Clifton Grant-Mt. Vernon

215 3rd Dan Macca-Irvington

250 6th Robert White-White Plains


1985 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 2nd (161.5 points)


91 5th Al Rabinowitz-Clarkstown South

105 3rd Stanley Greene-Fox Lane

112 3rd Phil Consiglio-North Rockland

119 6th Paul Weber- Newburgh

126 4th James O’Connell-Pearl River

132 5th Robbie Allison-North Rockland

138 5th Mike Picozzi-Pearl River

155 2nd Mark Taylor-Mt. Vernon

167 2nd Clifton Grant-Mt. Vernon

177 4th Don Ridenhour-Ossining

215 2nd Peter Valois-Clarkstown South

250 6th Tyrone Palmer-Sleepy Hollow


1986 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (54 points)


98 5th Marcel Cooper-Nyack

105 5th Joe Amuso-Fox Lane

132 5th Ken Kaufman-North Rockland

155 5th Joe Cinquemani-Pearl River


1987 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (99 points)


91 6th Mike Sullivan-Pearl River

98 4th Carlos Jimenez-Sleepy Hollow

112 6th Joe Amuso-Fox Lane

119 6th Brad Batista-Pearl River

126 5th Domenic Alfieri-Suffern

132 5th Dave Robin-Arlington

138 5th Ken Kaufman-North Rockland

145 4th Andy Cohen-Nyack

155 6th Chris Oddo-Mahopac


1988 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (80.5 points)

 

119 6th Joe Amuso-Fox Lane

126 1st Marcel Cooper-Nyack

167 4th Keith Smith-RC Ketcham

177 4th Chris Balducci-Irvington


1989 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 2nd (162 points)

 

91 1st Anthony Alberti-Hendrick Hudson

98 1st Carlos Jimenez-Sleepy Hollow

105 2nd Juan Carlos Garcia-Sleepy Hollow

112 2nd James Canty-Suffern

155 3rd Emilio Collins-Tappan Zee

167 1st Chris Balducci-Irvington

177 4th Chris Knazik-Walter Panas


1990 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 5th (153.5 points)


91 1st Anthony Alberti-Hendrick Hudson

105 1st David Hirsch-Clarkstown South

112 1st Juan Carlos Garcia-Sleepy Hollow

119 6th Phil Donnelly-Pearl River

126 4th Tom DiTore-Suffern

138 2nd John Spiegelman-Suffern

167 1st Emilio Collins-Tappan Zee

177 6th Matt Whitton-Fox Lane


1991 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 4th (143.5 points)


98 4th Brent Adams-White Plains

105 6th Eric Amato-John Jay EF

112 1st Chris Matteotti-Suffern

119 1st Juan Carlos Garcia-Sleepy Hollow

126 5th Phil Donnelly-Pearl River

155 2nd Mike Quaglio-John Jay EF

177 1st John Degl-Mahopac

215 6th Josh Mastrangelo-Carmel


1992 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 5th (133 points)


98 3rd Frank Nocito-Harrison

105 4th Eric Amato-John Jay EF

112 4th Anthony DeMaio-Edgemont

145 5th Ambrose Aston-Sleepy Hollow

167 1st Mike Quaglio-John Jay EF

177 3rd Joe Valentin-Beacon

215 3rd Josh Mastrangelo-Carmel


1993 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (75 points)


91 4th P.J. Bory-Suffern

98 6th Andy Matteotti-Suffern

105 6th Frank Nocito-Harrison

112 6th Sean Conklin-Nanuet

138 2nd Phil Donnelly-Pearl River

145 5th Anthony Mazzurco-Mahopac

250 6th Jermaine Fortson-Ossining


1994 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 3rd (169.5 points)


91 1st P.J. Bory-Suffern

105 2nd Andy Matteotti-Suffern

112 3rd Frank Nocito-Harrison

119 4th Griff Powell-Suffern

132 6th Russell Bley-Clarkstown South

138 3rd Wayne Davis-Suffern

145 4th Chris Paldino-Harrison

167 1st Julius Smith-Ossining

177 5th Reece Pate-Clarkstown North

250 2nd Jermaine Fortson-Ossining


1995 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 7th (97.5 points)


105 3rd P.J. Bory-Suffern

126 5th Sean Conklin-Nanuet

132 2nd Griff Powell-Suffern

145 1st Morgan Carey-Horace Greeley

167 5th Julius Smith-Ossining

177 3rd Andre Rodzianko-Clarkstown South


1996 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 10th (74.5 points)

 

98 3rd Rubin Prophete-Nyack

105 6th Jon Tompkins-Dover

126 5th Craig Schneider-Suffern

138 1st Griff Powell-Suffern

155 6th Jose Moreira-Scarsdale

250 6th Bill Denholm-Ossining


1997 @ Onondage County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (104 points)


130 1st Chad Caros-Suffern

152 1st Griff Powell-Suffern

160 3rd Kyle Farrison-Suffern

189 2nd Mike Sperandio-Somers


1998 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (77.5 points)


112 5th Chris Ewing-Sleepy Hollow

130 6th Frank Pregiato-Suffern

152 4th Steven Tornambe-Ossining

171 5th Kyle Farrison-Suffern

189 5th Richard Downer-Ossining


1999 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 9th (73.5 points)


96 6th Raul Ortiz-Sleepy Hollow

112 6th Mike Fregos-Mahopac

130 6th Pat Beckley-Arlington

140 3rd Joe Mazzurco-Mahopac

171 2nd Kyle Farrison-Suffern


2000 @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (87.5 points tied with Section 7)

 

96 6th Raul Ortiz-Sleepy Hollow

135 6th Ryan Conklin-Nanuet

152 1st Joe Mazzurco-Mahopac

160 5th Marcus Surin-East Ramapo

189 5th Bob Faist-East Ramapo

215 4th Joe Touzin-East Ramapo

275 6th Bart Seaman-Suffern


2001 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 8th (113.5 points)


103 3rd Casey Wong-Roosevelt

119 5th Jason Parker-Woodlands

140 5th Matt Homenick-Pearl River

152 2nd Joe Mazzurco-Mahopac

171 3rd Rex Harris-Ossining

275 3rd Bart Seaman-Suffern


2002 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 12th (40 points)


119 6th Mike Colagiovanni-Mahopac

130 4th Scott Aronowitz-Clarkstown North

189 6th Taury Seward-Woodlands


2003 - @ Onondaga County War Memorial, Syracuse

 

Section 1 10th (70.5 points)


96 - 5th Grant Paswell-Somers

119 6th Eddie Ortiz-New Rochelle

189 4th Declan Josephson-Port Chester

215 4th Shintaro Higashi-Scarsdale


2004 - University @ Buffalo, Amherst - Division I


Section 1 9th (81.5 points)


112 6th Dave Colagiovanni-Mahopac

125 4th Mike Cucolo-Fox Lane

140 4th Anthony Tortora-Horace Greeley

145 4th Jonny Bonilla-Bowman-East Ramapo

160 6th Fred Valoy-Roosevelt

215 3rd Max El-Hag-Fox Lane

 

2004 - University @ Buffalo, Amherst - Division II


Section 1 9th (54.5 points)

 

96 6th Mike Murray-Ardsley

135 4th Mike Martinez-Sleepy Hollow

160 6th Mike Vingo-Ardsley

171 5th Rob Federico-Ardsley


2005 - @ Pepsi Arena, Albany Division I

 

Section 1 8th (111 points)


103 2nd Marc Zurla-North Rockland

112 6th Greg Einfrank-Horace Greeley

125 6th Pat McCabe-Carmel

135 1st C.J. Rodriguez-North Rockland

140 2nd Mike Cucolo-Fox Lane

152 3rd Jonny Bonilla-Bowman-East Ramapo

160 6th Bryan Gomez-Suffern

189 5th Burke St. John-Horace Greeley


2005 - @ Pepsi Arena, Albany Division II

 

Section 1 9th (58 points)


119 4th Greg DAlessandro-Woodlands

189 4th Jim Smith-Nanuet


2006 - @ Nassau Veterans Coliseum, Uniondale Division I


Section 1 7th (88.5 points)

 

112 6th Dom Oddo-Mahopac

119 2nd Greg Einfrank-Horace Greeley

125 2nd Dave Colagiovanni-Mahopac

152 5th Blaise Flamio-Mahopac

171 6th Bryan Gomez-Suffern

215 3rd Burke St. John-Horace Greeley

275 - 6th Dave Columbo-Mahopac


2006 - @ Nassau Veterans Coliseum, Uniondale Division II

 

Section 1 9th (84 points)

 

119 4th Michael Esteves-Pleasantville

130 2nd Rich Berkowitz-Nanuet

160 6th Eric Sitman-Dobbs Ferry

189 2nd Shawn Logue-Pearl River


2007 - @ Pepsi Arena, Albany Division I

 

Section 1 9th (64 points)


96 4th Justis Flamio-Mahopac

112 6th Mark Arcara-Harrison

125 5th Dom Oddo-Mahopac

215 3rd Noel Clarke-Arlington

 

2007 - @ Pepsi Arena, Albany Division II

 

Section 1 8th (53 points)


130 2nd Rich Berkowitz-Nanuet


2008 - @ Blue Cross Arena, Rochester - Division I


Secction 1 - 8th (94.5 points)


96 - 4th Brian Realbuto-Somers

112 - 2nd Justis Flamio-Mahopac

125 - 6th Joey Grippi-Fox Lane

145 - 5th John Coffey-Pearl River

160 - 3rd James Brundage-Ossining

171 - 4th Zeke Stambovsky-Nyack


2008 - @ Blue Cross Arena, Rochester - Division II


Section 1 - 7th (64.5 points)


112 - 5th Ryan Osleeb-North Salem

125 - 4th Genta Murayama- Edgemont

145 - 6th David Rice-Edgemont

160 - 5th Will Carter-Westlake


2009 - @ Times Union Arena, Albany Division I


Section 1 - 3rd (186.5 points)


96 - 5th Sam Speno-Fox Lane

103 - 1st Brian Realbuto-Somers

112 - Steven Rodriguez-Fox Lane

119 - 2nd Justis Flamio-Mahopac

130 - 2nd Joey Grippi-Fox Lane

135 - 6th Udit Thakur-Nyack

145 - 4th Ryan Tompkins-Beacon

145 - 5th Luke Speno-Fox Lane

152 - 3rd Steven Ramos-Clarkstown North

160 - 1st James Brundage-Ossining

171 - 5th Clay Neivert-Ossining


2009 - @ Times Union Arena, Albany Division I


Section 1 7th (73 points)


112 - 3rd Penn Gottfried-Ardsley

130 - 2nd Genta Murayama-Edgemont

135 - 5th Danny Manley-Ardsley

145 - 6th Derrick Longo-Ardsley

152 - 5th Will Carter-Westlake


Section 1 All-Time All-State Wrestling Statistics


STATE CHAMPIONS

 

JAMES BRUNDAGE OSSINING - 2009

BRIAN REALBUTO SOMERS - 2009

C.J. RODRIGUEZ NORTH ROCKLAND - 2005

JOE MAZZURCO MAHOPAC - 2000

CHAD CAROS SUFFERN - 1997

GRIFF POWELL SUFFERN - 1996-97

MORGAN CAREY HORACE GREELEY - 1995

JULIUS SMITH OSSINING - 1994

P.J. BORY SUFFERN - 1993

MIKE QUAGLIO J.J.E.F. - 1992

JOHN DEGL MAHOPAC - 1991

CHRIS MATTEOTTI SUFFERN - 1991

JUAN CARLOS GARCIA SLEEPY HOLLOW - 1990-91

EMILO COLLINS TAPPAN ZEE - 1990

DAVID HIRSCH CLARKSTOWN SOUTH - 1990

CARLOS JIMINEZ SLEEPY HOLLOW - 1989

ANTHONY ALBERTI HENDRICK HUDSON - 1989-90

MARCEL COOPER NYACK - 1988

BILL SWERTFAGER HORACE GREELEY - 1978

TONY CRAWFORD MOUNT VERNON - 1976

CHARLES LOVE MOUNT VERNON - 1975

DAN JURGENS HENDRICK HUDSON - 1972

BOB HILL MOUNT VERNON - 1971

ALEX CUNNINGHAM MOUNT VERNON - 1967

JIM DAVIS MOUNT VERNON - 1966-67

BRIAN LUCAS SCARSDALE - 1963


4X ALL-STATE

 

Griff Powell - Suffern - 1994-97

Phil Donnelly - Pearl River - 1990-93

Bob Buscher - Westlake - 1976-79


3X ALL-STATE


James Brundage - Ossining - 2007-2009

Justis Flamio - Mahopac - 2007-2009

Joe Mazzurco - Mahopac - 1999-2001

Khyl Farrison - Suffern - 1997-99

P.J. Bory - Suffern - 1993-95

Frank Nocito - Harrison - 1992-94

Juan Carlos Garcia - Sleepy Hollow - 1989-91

Joe Amuso - Fox Lane - 1986-88


2X ALL-STATE


Joey Grippi - Fox Lane - 2008-2009

Brian Realbuto - Somers - 2008-2009

Will Carter - Westlake - 2008-2009

Genta Murayama - Edgemont 2008-2009

Rich Berkowitz - Nanuet - 2006-2007

Dom Oddo - Mahopac - 2006-2007

Dave Colagiovanni - Mahopac - 2004/2006

Greg Einfrank - Horace Greeley - 2005-06

Burke St. John - Horace Greeley - 2005-06

Bryan Gomez - Suffern - 2005-06

Mike Cucolo - Fox Lane - FOX LANE - 2004-05

Jonny Bonilla-Bowman - East Ramapo - 2004-05

Bart Seeman - Suffern - 2000-01

Raul Ortiz - Sleepy Hollow - 1999-2000

Julius Smith - Ossining - 1994-95

Jermaine Fortson - Ossining - 1993-94

Mike Guaglio - JJEF - 1991-92

Josh Mastrangelo - Carmel - 1991-92

Eric Amato - JJEF - 1991-92

Emilio Collins - Tappan Zee - 1989-90

Anthony Alberti - Hendrick Hudson - 1989-90

Chris Balducce - Irvington - 1988-89

Carlos Jimenez - Sleepy Hollow - 1987, 1989

Marcel Cooper - Nyack - 1986, 1988

Ken Kaufman - North Rockland - 1986-87

Clifton Grant - Mt. Vernon - 1984-85

Mark Taylor - Mt. Vernon - 1984-85

Elliot Artis - Peekskill - 1972,74

Brad Kantor - JJEF - 1972-73

Sreve Greene - Horace Greeley - 1969,71

Alex Cunningham - Mt. Vernon - 1966-67

Brian Lucas - Scarsdale - 1963-64


Top 5 All-State Wrestlers by Team

 

1 - Suffern 25

2 - Mt Vernon 22

3 - Sleepy Hollow- 16

4 - Mahopac 14

5 - Ossining - 13

 

Top 3 Individual State Champions by Team

 

1 Mt. Vernon 6

2 Suffern 5

3 Sleepy Hollow / Hendrick Hudson (tie) 3


Top 3 Individual State Runner-ups by Team

 

1 Mt. Vernon 8

2 Suffern 5

3 Ossining / Horace Greeley 3 (tie)


Top 5 State Championship Individual Team Scores by All-State Place-Finishers

(weighted for 1st thru 6th)


1 21 Pts. - Mt. Vernon - 1967

2 20 Pts. - Mt. Vernon 1976

3 18 Pts. Suffern 1994

4 16 Pts. Mt Vernon - 1966 / Suffern 1997 (tie)

5 11 Pts. Sleepy Hollow - 1989


Top 6 Individual Scorers by All-State Place-Finish

(weighted for 1st thru 6th)


1 20 Pts. Griff Powell-Suffern

2 17 Pts. Juan Carlos Garcia-Sleepy Hollow

3 15 Pts. Joe Mazzurco-Mahopac

4 14 Pts. Bob Buscher-Westlake

5 - 13 Pts. Justis Flamio-Mahopac

6 12 Pts. Jim Davis-Mt. Vernon / Anthony Alberti-Hendrick Hudson (tie)


Honorable Mention with 11 Pts. Alex Cunningham-Mt. Vernon Bob Hill-Mt. Vernon

Mike Quaglio-John Jay EF


NCAA Champions


NCAA Division II Champion William "Bucky' Smith - Morgan State - 1980 (MT. Vernon)*

NCAA Division I Champion - David Hirsch - Cornell - 1994 (Clarkstown South))

NCAA Division III Champion - Chris Matteotti - Ithaca - 1995 (Suffern)


*NCAA Division I Runner-up - 1980 (D2 champions were qualified for D1 tournament)


Milestones


1st Section 1 Team to Break 100 Pts. - 1976


Highest Place Finish - 2nd in 1985 & 1989


Section 1 Top 4 highest Point Totals


1. 2009 - 186.5

2. 1994 - 169.5

3. 1989 - 162

4. 1985 - 161.5




AddThis Social Bookmark Button

Tell a Friend